Skip to content

500 Central Ave(Unit C1112)Union City, NJ 07087

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$422,000
Last Sale Date
Aug 12, 2025

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1112
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description2BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,062
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,400
45%
Improvement Value:$229,100
55%
Total Assessment$416,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,109-37.4%
2024$9,759+4.3%
2023$9,355+1.2%
2022$9,246+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$422,000
Sq Ft1,062DeedBook 9929, Page 980Recorded9/15/2025

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,062DeedBook 9320, Page 963Recorded7/6/2018

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,062DeedBook 8446, Page 303NU CodeOther non-arm's-length (26)

Property Built

Built

Year Built: 1963