Skip to content

500 Central Ave(Unit C1416)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Aug 3, 2016

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1416
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage561
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
43%
Improvement Value:$132,700
57%
Total Assessment$231,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,947-15.8%
2024$4,690+8.1%
2023$4,340+1.2%
2022$4,289+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft561DeedBook 9139, Page 9NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/17/2016

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft561DeedBook 8702, Page 1NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/2/2009

Property Built

Built

Year Built: 1963