Skip to content

500 Central Ave(Unit C1501)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Mar 25, 2013

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1501
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description2BR/1BA-WIP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,089
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
43%
Improvement Value:$250,400
57%
Total Assessment$442,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,119+197.0%
2024$2,397+4.3%
2023$2,298+1.2%
2022$2,271+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft1,089DeedBook 8900, Page 859NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/3/2013

Property Built

Built

Year Built: 1963