Skip to content

500 Central Ave(Unit C1502)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Apr 13, 2016

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1502
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage866
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
43%
Improvement Value:$80,600
57%
Total Assessment$141,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,680+58.5%
2024$1,691+4.1%
2023$1,625+1.2%
2022$1,606+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft866DeedBook 9113, Page 504NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded4/18/2016

Property Sale

Sale
$14,069

From:

To:

Sq Ft866DeedBook 8907, Page 487NU CodePost-appeal (29)Recorded5/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1963