Skip to content

500 Central Ave(Unit C1517)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 18, 2008

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1517
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage803
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,800
43%
Improvement Value:$187,000
57%
Total Assessment$328,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,596-17.3%
2024$6,765+4.1%
2023$6,499+1.2%
2022$6,425+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft803DeedBook 8617, Page 69NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/26/2008

Property Built

Built

Year Built: 1963