Skip to content

500 Central Ave(Unit C1606)Union City, NJ 07087

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2025

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1606
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionSTD/1BA-PARTIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage542
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,800
43%
Improvement Value:$126,000
57%
Total Assessment$221,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,759+122.2%
2024$1,692+4.3%
2023$1,622+1.2%
2022$1,603+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

Sq Ft542DeedBook 9082, Page 797NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/25/2015

Property Sale

Sale
$8,804

From:

To:

Sq Ft542DeedBook 8907, Page 533NU CodePost-appeal (29)Recorded5/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1925