Skip to content

500 Central Ave(Unit C1611)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Apr 13, 2016

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1611
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage877
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
45%
Improvement Value:$74,600
55%
Total Assessment$136,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,565-10.1%
2024$2,852+4.1%
2023$2,740+1.2%
2022$2,709+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft877DeedBook 9113, Page 543NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded4/18/2016

Property Sale

Sale
$14,241

From:

To:

Sq Ft877DeedBook 8907, Page 545NU CodePost-appeal (29)Recorded5/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1963