Skip to content

500 Central Ave(Unit C1701)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Apr 13, 2016

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1701
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description2BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,089
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,800
44%
Improvement Value:$99,300
56%
Total Assessment$176,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,325+33.9%
2024$2,483+4.1%
2023$2,385+1.2%
2022$2,358+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft1,089DeedBook 9113, Page 552NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded4/18/2016

Property Sale

Sale
$17,681

From:

To:

Sq Ft1,089DeedBook 8907, Page 560NU CodePost-appeal (29)Recorded5/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1963