Skip to content

3907-09 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1900
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2025

Property Information

Block231
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-5U-H-UG
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
25%
Improvement Value:$888,000
75%
Total Assessment$1,188,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,958+68.1%
2024$11,874+4.3%
2023$11,382+1.2%
2022$11,250+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900