Skip to content

304 40th StUnion City, NJ 07087

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2007

Property Information

Block236
Lot12.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description3F-3U-H-AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,700
35%
Improvement Value:$426,300
65%
Total Assessment$653,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,269-34.7%
2024$15,733+4.3%
2023$15,082+1.2%
2022$14,906+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968