Skip to content

536 41st StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block239
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
37%
Improvement Value:$497,400
63%
Total Assessment$794,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,437-6.9%
2024$13,358+4.3%
2023$12,805+1.2%
2022$12,656+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900