Skip to content

407 42nd StUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$246,168
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block240
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,500
98%
Improvement Value:$6,200
2%
Total Assessment$318,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,886-22.9%
2024$7,634+4.1%
2023$7,333+1.2%
2022$7,250+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$246,168
DeedBook 9615, Page 336

Property Sale

Sale
$246,168

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 9615, Page 336NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded11/17/2021

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 8850, Page 19Recorded5/22/2012

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 8737, Page 205Recorded6/17/2010