Skip to content

518 42nd StUnion City, NJ 07087

Built 1888

Last Sale Price
$612,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block244
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
47%
Improvement Value:$302,200
53%
Total Assessment$570,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,660+27.4%
2024$6,800+4.5%
2023$6,508+1.2%
2022$6,429+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$612,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 9705, Page 551Recorded10/25/2022

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5353, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1888