Skip to content

4201-03 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Dec 8, 2022

Property Information

Block244
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$882,000
67%
Improvement Value:$424,900
33%
Total Assessment$1,306,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,577-40.1%
2024$37,671+4.1%
2023$36,187+1.2%
2022$35,775-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000

From:

To:

DeedBook 9718, Page 346Recorded12/30/2022

Property Built

Built

Year Built: 1975