Skip to content

4300 Kennedy BlvdUnion City, NJ 07087

Built 1921

Last Sale Date
Jan 30, 2007

Property Information

Block249
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-FIRE HOUSE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage10,500
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,000
7%
Improvement Value:$5,059,800
93%
Total Assessment$5,467,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2009$21,194+6.5%
2008$19,903+2.4%
2007$19,430+2.8%
2006$18,907+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8151, Page 318

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 5321, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1921