Skip to content

532 43rd StUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block249
Lot11.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,400
48%
Improvement Value:$203,800
52%
Total Assessment$391,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,116-30.1%
2024$8,749+4.3%
2023$8,387+1.2%
2022$8,290+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1700