Skip to content

542 43rd StUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 3, 2004

Property Information

Block249
Lot5.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class47
Description2B/2U/H
Dwellings2
ZoningR
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,300
36%
Improvement Value:$359,900
64%
Total Assessment$562,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,797-9.6%
2024$9,729+4.3%
2023$9,326+1.2%
2022$9,218+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 7518, Page 230NU CodePartial parcel (6)Recorded4/8/2005

Property Built

Built

Year Built: 1700