Skip to content

120-122 43rdUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2014

Property Information

Block253
Lot8.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-C-4U-WHSE/H
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$625,000
45%
Improvement Value:$758,700
55%
Total Assessment$1,383,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,150-25.4%
2024$32,374+4.1%
2023$31,098+1.2%
2022$30,745+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4892, Page 146