Skip to content

646 36th StUnion City, NJ 07087

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2024

Property Information

Block260.01
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,586
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,600
31%
Improvement Value:$785,900
69%
Total Assessment$1,136,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,786-10.0%
2024$19,755+4.3%
2023$18,937+1.2%
2022$18,717+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft3,620DeedBook 7441, Page 226Recorded1/12/2005

Property Sale

SaleMulti
$390,000
DeedBook 7441, Page 226

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 4447, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1920