Skip to content

651 37th StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
May 4, 2022

Property Information

Block260.01
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,100
43%
Improvement Value:$332,000
57%
Total Assessment$581,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,089-17.9%
2024$11,065+16.0%
2023$9,540+1.2%
2022$9,429+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft1,460DeedBook 9668, Page 498NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/23/2022

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,460DeedBook 7840, Page 196NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/14/2006

Property Built

Built

Year Built: 1913