Skip to content

641 37th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Aug 2, 1995

Property Information

Block260.01
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,646
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,100
50%
Improvement Value:$254,100
50%
Total Assessment$503,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,869+6.0%
2024$7,421+4.3%
2023$7,114+1.2%
2022$7,031+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4889, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1903