Skip to content

627 37th StUnion City, NJ 07087

Built 1924

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
May 30, 2024

Property Information

Block260.01
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H-AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,260
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
46%
Improvement Value:$330,700
54%
Total Assessment$607,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,244-10.5%
2024$10,330+4.3%
2023$9,903+1.2%
2022$9,787+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 9826, Page 482NU CodeFamily (1)Recorded6/5/2024

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5854, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1924