Skip to content

636 36th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Dec 2, 2019

Property Information

Block260.01
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,100
42%
Improvement Value:$349,000
58%
Total Assessment$598,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,358-22.7%
2024$12,101+4.1%
2023$11,624+1.2%
2022$11,492+31.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 9464, Page 634NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/16/2020

Property Sale

Sale
$198,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 7202, Page 234Recorded1/27/2004

Property Built

Built

Year Built: 1903