Skip to content

3501 Kennedy Blvd(Block 260.02 Lot 22)Union City, NJ 07087

Apartment

Last Sale Price
$1,850,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block260.02
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-2C-16U-H-UG
Dwellings16
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,020,000
50%
Improvement Value:$1,019,900
50%
Total Assessment$2,039,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,604+31.8%
2024$27,005+4.3%
2023$25,888+1.2%
2022$25,586+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,850,000

From:

To:

DeedBook 9420, Page 785NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/30/2019