Skip to content

633 36th StUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Price
$377,500
Last Sale Date
Oct 4, 2018

Property Information

Block260.02
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5F-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,441
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,700
55%
Improvement Value:$184,900
45%
Total Assessment$414,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,144+25.2%
2024$7,304+4.1%
2023$7,016+1.2%
2022$6,936-18.6%
Property History

Property Sale

Sale
$377,500

From:

To:

Sq Ft1,441DeedBook 9357, Page 657NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/14/2018

Property Sale

Sale
$251,000

From:

To:

DeedBook 8244, Page 290Recorded6/21/2007

Property Built

Built

Year Built: 1700