Skip to content

4517 Cottage PlUnion City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2003

Property Information

Block264
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,529
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,200
42%
Improvement Value:$403,800
58%
Total Assessment$693,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,839+11.2%
2024$9,751+4.3%
2023$9,348+1.2%
2022$9,239+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930