Skip to content

4509 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1928
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 15, 2003

Property Information

Block265
Lot3.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-C-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
49%
Improvement Value:$284,500
51%
Total Assessment$554,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,678-14.4%
2024$11,309+4.1%
2023$10,863+1.2%
2022$10,740+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 7059, Page 156Recorded5/22/2003

Property Built

Built

Year Built: 1928