Skip to content

4528 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block268
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-4U-23C-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage20,543
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,114,000
66%
Improvement Value:$1,603,300
34%
Total Assessment$4,717,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$82,334-18.6%
2024$101,097+4.1%
2023$97,113+1.2%
2022$96,008+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0