Skip to content

406 46th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2005

Property Information

Block269.01
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,334
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
41%
Improvement Value:$398,900
59%
Total Assessment$675,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,571-10.9%
2024$11,866+4.3%
2023$11,375+1.2%
2022$11,243+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5711, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1898