Skip to content

333 47th StUnion City, NJ 07087

Apartment

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Dec 15, 2015

Property Information

Block269.01
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-8U-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
42%
Improvement Value:$669,500
58%
Total Assessment$1,149,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,312+11.9%
2024$17,261+4.3%
2023$16,547+1.2%
2022$16,354+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

DeedBook 9087, Page 108Recorded12/21/2015