Skip to content

325 47th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jan 31, 2001

Property Information

Block269.01
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,201
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
41%
Improvement Value:$445,100
59%
Total Assessment$752,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,776-25.6%
2024$15,829+4.3%
2023$15,174+1.2%
2022$14,997+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5787, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1898