Skip to content

323 47th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block269.01
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,290
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
34%
Improvement Value:$537,300
66%
Total Assessment$814,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,742-16.7%
2024$15,295+4.3%
2023$14,662+1.2%
2022$14,491+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1898