Skip to content

4610-12 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Jul 3, 2014

Property Information

Block269.01
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-2C-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage3,054
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
39%
Improvement Value:$694,900
61%
Total Assessment$1,144,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,982+10.6%
2024$18,067+4.1%
2023$17,355+1.2%
2022$17,157+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

Sq Ft3,054DeedBook 8989, Page 159Recorded8/15/2014