Skip to content

244 46th StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Owner
---
Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block269.02
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,398
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$271,200
44%
Improvement Value:$349,000
56%
Total Assessment$620,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,700-28.0%
2024$13,477+4.3%
2023$12,919+1.2%
2022$12,768+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft2,398DeedBook 9931, Page 343Recorded9/19/2025

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 4458, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1913