Skip to content

247 46th StUnion City, NJ 07087

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 1993

Property Information

Block269.03
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
ZoningR
Sq Footage2,408
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,700
43%
Improvement Value:$422,400
57%
Total Assessment$736,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,215-2.5%
2024$11,503+4.3%
2023$11,027+1.2%
2022$10,898+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923