Skip to content

239 46th StUnion City, NJ 07087

Built 1923

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Feb 21, 2014

Property Information

Block269.03
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,300
47%
Improvement Value:$323,000
53%
Total Assessment$605,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,949-15.8%
2024$13,000+4.1%
2023$12,488+1.2%
2022$12,346+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,264DeedBook 8960, Page 921Recorded3/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1923