Skip to content

328 6th StUnion City, NJ 07087

Built 1883

Last Sale Price
$35,804
Last Sale Date
May 13, 1998

Property Information

Block26
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description3F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,900
44%
Improvement Value:$305,300
56%
Total Assessment$545,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,527+24.9%
2024$6,827+4.3%
2023$6,545+1.2%
2022$6,469+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$35,804
DeedBook 5293, Page 208

Property Sale

Sale
$39,492
DeedBook 4828, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1883