Skip to content

4602 Hudson AveUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 22, 2004

Property Information

Block273
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,265
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
37%
Improvement Value:$518,800
63%
Total Assessment$826,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,931-12.4%
2024$14,768+4.3%
2023$14,157+1.2%
2022$13,992+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft3,265DeedBook 7414, Page 52Recorded12/7/2004

Property Built

Built

Year Built: 1900