Skip to content

4515 Brown StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2016

Property Information

Block273
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2B-1U-H-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,300
55%
Improvement Value:$180,100
45%
Total Assessment$400,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,258-23.2%
2024$8,148+4.3%
2023$7,811+1.2%
2022$7,720+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4496, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1900