Skip to content

4549 Brown StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2021

Property Information

Block273
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2B-1U-H-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,300
50%
Improvement Value:$218,900
50%
Total Assessment$439,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,865-2.7%
2024$7,057+4.3%
2023$6,765+1.2%
2022$6,686+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900