Skip to content

4551 Brown StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 5, 2002

Property Information

Block273
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2B-1U-H-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,353
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,300
47%
Improvement Value:$244,100
53%
Total Assessment$464,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,356+6.9%
2024$6,879+4.3%
2023$6,595+1.2%
2022$6,518+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5985, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1900