Skip to content

4508 Brown St(Unit C0002)Union City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Feb 11, 2021

Property Information

Block274
Lot5
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
DescriptionDPLX-2BR/1BA-YD
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,206
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,600
48%
Improvement Value:$241,900
52%
Total Assessment$466,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,150+1.9%
2024$7,996+4.1%
2023$7,680+0.0%
2022$7,680
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 9550, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1908