Skip to content

4709 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Oct 9, 2015

Property Information

Block276.01
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-2C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,000
44%
Improvement Value:$394,600
56%
Total Assessment$706,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,334-13.6%
2024$14,277+4.1%
2023$13,714+1.2%
2022$13,558+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

DeedBook 9069, Page 992Recorded10/19/2015