Skip to content

312 47th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 6, 2017

Property Information

Block276.01
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,970
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,400
50%
Improvement Value:$299,400
50%
Total Assessment$600,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,864-10.3%
2024$12,109+4.1%
2023$11,631+1.2%
2022$11,499+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1898