Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
321 48th StUnion City, NJ 07087
Commercial
Love it? Save it.
track changes
Overview
Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 2025
Property Information
Block276
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3F-5C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$300,000
34%
Improvement Value:$595,000
66%
Total Assessment$895,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $15,621 | -11.5% |
| 2024 | $17,652 | +4.1% |
| 2023 | $16,956 | +1.2% |
| 2022 | $16,763 | +2.8% |
Property History
No events match the selected filters.