Skip to content

420 6th StUnion City, NJ 07087

Built 2004

Last Sale Price
$887,500
Last Sale Date
Aug 22, 2019

Property Information

Block27
Lot27.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-3U-H-AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,800
25%
Improvement Value:$809,500
75%
Total Assessment$1,079,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,622+21.3%
2024$16,176+4.1%
2023$15,538+1.2%
2022$15,361+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$887,500

From:

To:

DeedBook 9434, Page 764Recorded9/13/2019

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

DeedBook 9239, Page 359NU CodePost-appeal (29)Recorded9/22/2017

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

DeedBook 7382, Page 200NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/20/2004

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5979, Page 208