Skip to content

605 New York Ave(Unit C0601)Union City, NJ 07087

Built 2008

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Dec 5, 2022

Property Information

Block27
Lot3
QualifierC0601
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA PS #5
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage727
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
29%
Improvement Value:$290,800
71%
Total Assessment$412,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,379-22.3%
2024$9,502+8.1%
2023$8,793+1.2%
2022$8,690+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft727DeedBook 9731, Page 258Recorded3/2/2023

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft727DeedBook 8395, Page 207NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/11/2007