Skip to content

605 New York Ave(Unit C0604)Union City, NJ 07087

Built 2008

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
May 17, 2017

Property Information

Block27
Lot3
QualifierC0604
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA PS#20
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage766
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,700
33%
Improvement Value:$330,600
67%
Total Assessment$495,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,837+6.6%
2024$8,288+4.1%
2023$7,961+1.2%
2022$7,870+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$291,000

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 9205, Page 844Recorded6/6/2017

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 8482, Page 292NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/7/2008

Property Built

Built

Year Built: 2008