Skip to content

605 New York Ave(Unit C0701)Union City, NJ 07087

Built 2008

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 26, 2015

Property Information

Block27
Lot3
QualifierC0701
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA PS #2,3
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage727
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
29%
Improvement Value:$295,800
71%
Total Assessment$417,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,456-20.9%
2024$8,163+4.3%
2023$7,825+1.2%
2022$7,734+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft727DeedBook 9076, Page 453Recorded11/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft727DeedBook 8377, Page 64NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/19/2007