Skip to content

4801 Hudson AveUnion City, NJ 07087

Built 1913
Commercial
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2005

Property Information

Block281
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-2U-H-UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,429
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,000
43%
Improvement Value:$417,900
57%
Total Assessment$729,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,738-22.6%
2024$16,468+4.1%
2023$15,819+1.2%
2022$15,639+2.8%
Property History
Sales3Foreclosures1

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 7312, Page 53Recorded6/29/2004

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

DeedBook 7036, Page 302NU CodeUndivided interest (8)Recorded4/7/2003

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 7036, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1913